جستجو
Generic filters
نرم افزار و برنامه DiskDigger

برنامه DiskDigger یکی از اتفاقاتی که ممکن است با آن روبرو شوید، پاک شدن ناگهانی بخشی از اطلاعات گوشی می باشد. همچنین اگر اطلاعات مهمی داخل دستگاه خود داشته باشید، این موضوع دردسرهای فراوانی را به دنبال دارد. در همین راستا و در حوزه تعمیرات موبایل، موضوعی به نام ریکاوری (Recovery) گوشی وجود دارد که به شما کمک می کند تا اطلاعات از دست رفته را بازیابی کنید.

برای انجام عملیات ریکاوری، برنامه ها و نرم افزارهای گوناگونی وجود دارد. از این رو در این مقاله قصد داریم تا شما را با برنامه DiskDigger آشنا کرده و روش کار با این نرم افزار و اپلیکیشن DiskDigger را آموزش دهیم.

برنامه DiskDigger چیست ؟

اپلیکیشن DiskDigger یکی از محبوب ترین برنامه های بازیابی اطلاعات برای گوشی های اندرویدی است. شما می توانید نسخه این برنامه را از گوگل پلی دانلود کنید. با نصب این برنامه می توانید عکس ها و ویدیوهایی که از گوشی پاک شده اند را بازیابی کنید. نکته مهم این که برای ریکاوری با این برنامه نیازی به روت بودن گوشی ندارید. از این برنامه می توانید برای گوشی اندروید 2.2 به بالا استفاده کنید.

نکته آخر این که این برنامه در دو نسخه رایگان و حرفه ای عرضه شده و در نسخه رایگان DiskDigger تنها می توان فیلم و عکس را ریکاوری کرد و در نسخه پولی آن می توانید سایر اطلاعات را نیز بازیابی کنید.

برنامه diskdigger

آموزش کار با برنامه DiskDigger

 • ابتدا برنامه را از گوگل پلی دانلود کرده و نصب کنید. بعد از اجرا با مشاهده allow مجوزهای اجرای برنامه را صادر کنید.
 • هنگامی که برنامه را اجرا می کنید دو گزینه مشاهده خواهید کرد: Basic scan و Full scan. گزینه Full scan در گوشی های روت شده کاربرد دارد. بنابراین اگر دستگاه شما روت نشده می توانید گزینه Basic scan را انتخاب نمایید.
 • در قسمت Full scan اگر گوشی شما روت باشد باید فضای مورد نظر برای ریکاوری را انتخاب کنید که حافظه داخلی دستگاه با data و حافظه خارجی با mnt/sdcard نمایان می شود.
 • سپس نوع فایلی که می خواهید ریکاوری شود را با انتخاب گزینه های JPG ، MP4 ، MP3 و… مشخص کنید.
 • همان طور که گفتیم در گزینه رایگان امکان ریکاوری عکس و فیلم وجود دارد، پس در این نسخه گزینه Start basic photo scan را زده تا فایل های پاک شده اسکن شود.
 • سپس از گزینه هایی که نمایش داده می شود، فایل های مورد نظر را انتخاب کرده و بعد گزینه Recovery را انتخاب کنید.
 • نکته مهم این که با انتخاب گزینه Cleaning up می توانید اطلاعاتی که بازیابی شده را به طور کامل پاک کنید.
 • همچنین در این برنامه گزینه Wiping free space نیز وجود دارد که این اجازه را می دهد تا فایل های خالی که هیچ موردی داخل آن نیست را از روی گوشی پاک کند.

بخش ذخیره سازی

زمانی که قصد ذخیره اطلاعات در این برنامه را دارید، سه گزینه نمایش داده می شود که شامل موارد زیر است.

 • گزینه Save to device : به معنای این است که اطلاعات بازیابی شده روی حافظه موبایل ذخیره می شود.
 • گزینه Save to an app: می توانید با این گزینه داده های ریکاوری شده را بر روی یک اپلیکیشن ذخیره کنید. مانند اپ جیمیل و یا برنامه دراپ باکس.
 • گزینه FTP upload : در این ذخیره سازی می توانید فایل را در سرور FTP آپلود کنید که باید اجازه دسترسی به این سرور را داشته باشید.

 

آموزش کار با نرم افزار DiskDigger

علاوه بر اپلیکیشن یک نسخه ویندوز این برنامه هم در اختیار کاربران اندروید قرار دارد. با استفاده از نرم افزار DiskDigger می توانید اطلاعات گوشی خود از جمله عکس، فیلم، آهنگ، اسناد و… را بازیابی کنید. این نرم افزار را می توان بر روی ویندو 7، 8، 8.1، 10، XP ، ویستا و لینوکس نصب کرد. برای این کار مراحل زیر را انجام دهید.

 • ابتدا فایل نسخه ویندوز این برنامه را از اینجا دانلود کرده و بر روی کامپیوتر خود نصب کنید.
 • در این نرم افزار زبان فارسی نیز وجود دارد و برای راحت تر کار کردن در قسمت Language می توانید زبان دستگاه را فارسی کنید.
 • این برنامه یک محیط کاربری بسیار آسان دارد. بعد از اجرای برنامه گوشی خود را از طریق کابل USB به کامپیوتر وصل کنید تا در دستگاه شناسایی شود. برای این کار گزینه Refresh list را در بالای صفحه انتخاب کنید.
 • زمانی که هارد گوشی در این لیست نمایان شد آن را انتخاب کرده و بر روی Next در بالای صفحه کلیک کنید.

 

در این بخش دو گزینه مشاهده می کنید.

 • Dig Deep – search for deleted files in the system
 • Dig Deeper – scan whole disk

در این مرحله گزینه اول Dig Deep را انتخاب کرده و بعد بر روی Next کلیک کنید.

زمانی که کارد پایین صفحه پر و سبز رنگ شد می توانید فایل های ریکاوری شده را مشاهده کنید.

فایل های مورد نظر خود را انتخاب کرده و در بالای صفحه گزینه ذخیره سازی را انتخاب نمایید. به این ترتیب می توان فایل های مختلف را بازیابی کرد.

 

نرم افزار diskdigger

سخن آخر

گاهی اطلاعات بسیار مهمی در تلفن های همراه وجود دارد که ممکن است با این روش ریکاوری نشود و باید توسط تکنسین های تلفن همراه این موضوع بررسی گردد. از این رو برای تعمیرات موبایل و کسب اطلاعات بیشتر به اینجا مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *